Grille murowane


Reguły konstrukcje murowane fragmentami

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się grille ogrodowe stacjonarne. Najczęściej są to konstrukcje murowane z elementami żeliwnymi. Kształt grilla może być dowolny, a ograniczeniem może być jedynie nasza wyobraźnia. Mimo to, grill powinien harmonizować się z otoczeniem i wystrojem ogrodu czy tarasu. Na miejsce, w którym stanie nasz grill, najlepiej wybrać zaciszną, najlepiej dobrze osłoniętą od wiatru część ogrodu.

Zapominaj, grill stać

Ze względu na dym, powstający podczas grillowania, nie należy stawiać go w pobliżu naszego domu, a tym bardziej domu sąsiadów. Należy pamiętać, że grill powinien stać na utwardzonym i stabilnym podłożu. Jeśli jest to trawnik, należy zrobić pod grill kilkunastocentymetrową wylewkę z betonu.

Należy pamiętać, że wybór odpowiednich materiałów do budowy takiego grilla jest bardzo ważny.

Najkorzystniej celu nadają bloczki betonowe

Grill ogrodowy ma służyć przez wiele lat, dlatego też warto pamiętać, aby wykonać go z takich materiałów, które przetrwają zarówno mroźne zimy, deszczowe jesienie i gorące lata. Najlepiej do tego celu nadają się bloczki betonowe, cegły klinkierowe i kamienie naturalne. Okolice paleniska i miejsca, które są bezpośrednio narażone na działanie ognia należy wyłożyć cegłą szamotową, która jest odporna na bardzo wysokie temperatury.

Niestety, modelu konstrukcja może staje

Najprostszym rozwiązaniem jest budowa grilla otwartego. Będzie to po prostu typowe palenisko, otoczone z trzech stron ściankami, z którego dym będzie ulatniał się do góry. Niestety, tego typu konstrukcja może i jest najprostsza, ale nie najlepsza. Nawet najmniejszy powiew wiatru może skierować dym w niepożądaną stronę. Tego problemu nie doświadczymy budując grill z okapem. Jeżeli komin będzie dość wysoki, to uchodzący dym szybko uniesie się w powietrze i odpłynie daleko od miejsca biesiadowania.

Należy pamiętać, aby krawędź okapu, nad którym znajduje się komin, znajdowała się na wysokości około 60-70 cm nad paleniskiem, wówczas dym będzie się unosił wprost do komina, a my nie będziemy narażeni na rozbicie sobie głowy o brzeg okapu.